Українське лікарське товариство у Львові від імені усієї медичної громади висловлює обґрунтоване занепокоєння існуючим станом та ставленням держави до медичної галузі. Про це йдеться у відкритому листі-зверненні Українського лікарського товариства у Львові до керівництва держави.
УЛТ закликає врешті вдатися до реальних кроків з подолання кризи в галузі та при прийнятті Закону України про Державний бюджет України на 2021 рік передбачити кошти на охорону здоров’я у розмірі не менше 5% ВВП.
Текст листа-звернення:
Минуло уже більше року з моменту першого інфікування людини новим штамом вірусу SARS-CoV-2. 11 березня 2020 року у зв’язку зі стрімким поширенням вірусу ВООЗ офіційно оголосила захворювання пандемією. Нова хвороба зумовлює не лише важкі атипові ураження легень, а й високу летальність серед пацієнтів з супутньою патологією. Масове одномоментне поступлення важких пацієнтів, які потребують цілодобового безперебійного кисневого забезпечення стало важким випробування для національних систем охорони здоров’я, лікарів та медичного персоналу усіх без винятку держав. Водночас запровадження стримуючих заходів та карантину для запобігання швидкому поширенню вірусу серед населення важко вдарило по економіці та приватному бізнесу, спричинило різке падіння доходів та вимушене скорочення робочих місць.
Комплексна проблема потребує комплексного підходу до вирішення. Адже окрім забезпечення лікарень та лікарів усім необхідним для порятунку життя людей, потрібно рятувати й національну економіку та допомагати підприємцям та людям які втратили роботу та засоби до заробітку через пандемію. Кожна країна та її уряд обирає свій шлях подолання пандемії та її наслідків. Дуже часто – це шлях спроб та помилок.
В Україні першу хвору на COVID-19 особу виявлено 3 березня 2020 року. Станом на 6 грудня 2020 року зареєстровано понад 820 тисяч випадків інфікування та понад 13,5 тисяч летальних випадків зумовлених коронавірусною хворобою. Щоденно реєструється у середньому понад 13,5 тисяч нових випадків захворюванням і за цим показником у світі Україна, нажаль, входить до чільної десятки. За час боротьби з пандемією на COVID-19 захворіло більше 27 000 медиків, з них більше 250 померло.
Формально, в Україні влада також здійснює низку заходів з метою подолання пандемії. Урядом створено Фонд боротьби з COVID-19 яким передбачено фінансування забезпечення медиків засобами індивідуального захисту, виплати їм підвищеної заробітної плати, закупівлі для лікарень необхідного обладнання, у тому числі апаратів штучного дихання, а також для будівництва, реконструкції та ремонту приймальних відділень опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах. Верховна Рада схвалила зміни до законодавства якими передбачено страхові виплати медичним працівникам які інфікувались чи померли від COVID-19.
Однак на практиці все виглядає інакше. Замість держави засоби індивідуального захисту для лікарень купують підприємці та волонтери. Замість підвищеної заробітної плати лікарям, кошти спрямовуються на доплату поліції та будівництво доріг. А родини загиблих від COVID-19 лікарів стикаються з принизливими відмовками бюрократів про відсутність коштів. Замість 5 відсотків ВВП, передбаченого на реалізацію програми медичних гарантій, виділено 2,9%.
Подібне ставлення до системи охорони здоров’я, особливо в часи пандемії неминуче зумовить посилення відтоку медичних кадрів з України. Вже сьогодні у більшості лікувальних закладів гостро відчувається брак медичних сестер та молодшого медперсоналу. У той час як сусідні держави намагаються усіма засобами в тому числі матеріальними підтримати власний медперсонал та залучити додатково лікарів та медичних сестер з сусідніх країн для подолання пандемії. До прикладу у Польщі 27 листопада Сейм ухвалив рішення з огляду на пандемію та запобігання критичної нестачі медичних кадрів послабити національних вимоги для лікарів з дипломом виданим поза межами ЄС. Зокрема, скасовується вимога обов’язкового знання польської мови та необхідність нострифікації диплому. Такі заходи Сейму викликали різку критику Національної лікарської Палати (Ізби Лєкарської). НЛП вважає що неправильно послаблювати умови для отримання праці. Це призведе до погіршення якості медичної допомоги у Польщі. Натомість рекомендує створювати кращі умови праці та мотивацію для місцевих лікарів і стимулювати повернення тих хто працює за межами Польщі. ВВП Польщі у 2019 році становило 16,9 трлн. грн., з них видатки на медицину склали 6,54% (1,105 трлн.грн.), що у 7 разів більше, ніж в Україні.
Зважаючи на це, УЛТ від імені усієї медичної громади висловлює обґрунтоване занепокоєння існуючим станом та ставленням держави до медичної галузі. Нехтування встановлених законодавством гарантій медикам, постійне недофінансування галузі, в умовах стрімкого поширення пандемії призведе до катастрофи національного масштабу. У зв’язку з цим закликаємо врешті вдатися до реальних кроків з подолання кризи в галузі та при прийнятті Закону України про Державний бюджет України на 2021рік передбачити кошти на охорону здоров’я у розмірі не менше 5% ВВП.