Сьогодні, 17 вересня, до 60-річчя від дня народження відомого вченого – медичного генетика, громадського діяча, професора, д.мед.н. Юрія Йосифовича Гаврилюка (1960-2000 рр.), відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю “Імуногенетика та імунозалежні репродуктивні втрати”.
Зважаючи на карантинні обмеження конференція відбулася на платформі Zoom.
Організаторами виступили Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, ДУ «Інститут спадкової патології», Лікарська комісія Наукового товариства імені Шевченка, Українське лікарське товариство у Львові.
Конференцію приурочили до відзначення 60-ти річчя д.мед.н. професора Юрія Гаврилюка. Слово про колегу, вчителя і громадського діяча у своїх виступах сказали його учні та колеги. Від ДУ «Інститут спадкової патології» – проф. О.З. Гнатейко; ЛНМУ імені Данила Галицького – проф. А.Й. Наконечний; Лікарської комісії НТШ–проф. В.В. Чоп’як, проф. О.З. Заячківська.
Професора Наталія Кіцера розповіла присутнім про життя та науковий шлях Юрія Гаврилюка. Професор Андрій Наконечний привітав присутніх із початком роботи і висловив припущення, що обрана тематика нині є дуже актуальною в потребує обміном думками.

Голова Українського лікарського товариства у Львові Олег Дуда також привітав усіх присутніх та побажав їм вдалої роботи.
“Нещодавно виповнилося 60 років від дня народження видатного лікаря-генетика Юрія Йосифовича Гаврилюка, який прожив хоч і коротке, але насичене життя. Він став справжнім прикладом професіонала і патріота, який не словами, а діями достойно представляв українську лікарську та наукову спільноту.
Він був автором 125-ти друкованих наукових праць.
Юрій Гаврилюк брав дуже активну участь в громадському житті: (був членом Президії Українського наукового товариства медичних генетиків, членом ревізійної комісії Українського наукового Товариства генетиків та селекціонерів ім. М. Вавілова, Головою секції генетики людини Львівського відділення товариства,членом Лікарської комісії НТШ, Головою УЛТ у Львові).
Як науковець, Юрій Йосифович випереджував свій час. Саме йому належить перший крок в інтеграції Інституту педіатрії до першого міжнародного наукового проекту, який стосувався вивченню поширеності синдрому Ніймеген в Чехії, Польщі та Україні.
З моменту заснування Європейської цитогенетичної асоціації(ECA) Юрій Гаврилюк став її першим координатором від України.
Юрій Гаврилюк першим започаткував в Україні необхідність генетичного моніторингу наслідків техногенної діяльності людини.
Він розробив його методичні засади і налагодив систематичний контроль за реєстрацією вад розвитку в новонароджених у регіоні.
У 1990 році Юрій Гаврилюк згуртувався з ентузіастами відновлення Українського лікарського товариства у Львові і увійшов у першу Головну управу УЛТ.
Згодом Юрій Йосифович став головою видавничої комісії УЛТ, головним редактором часопису „Народне здоров’я”.
З 1997 року до останніх днів у 2000 році був Головою УЛТ. Він був достойним наступником перших очільників УЛТ у Львові. Сповідував основні засадничі принципи товариства: здоров’я українців,розвиток медицини, захист прав та інтересів лікарів.
До громадської роботи ставився так само відповідально і систематично, як і до всіх інших занять, але разом з тим був і у ній новатором.
Він багато працював над новою концепцією розвитку товариства, скеровував практичну роботу товариства в наукове русло, розширив зв’язки із осередками з інших міст України та подібними товариствами у Європі, налагодив міцні зв’язки із осередком Українського Лікарського Товариства Північної Америки.
Сьогодні ми продовжуємо його справу. Наше завдання – це розвиток Українського лікарського товариства у Львові. Приклад його постійної праці та прагнення до науки і саморозвитку – надихає. Вірю, що нам усе вдасться”, – сказав Олег Дуда.
Професора Оксана Заячківська також зазначила: “Наука, медицина, Україна – це про Юрія Гаврилюка. Важко навіть уявити як розвинулася б медицина у Львові, якби він не відлетів пташкою так рано”.
У конференції взяли участь науковці з України, Польщі та Чехії. Усі учасники конференції отримали сертифікати.