28 липня – Всесвітній День боротьби з гепатитом. Цього дня людям нагадують про глобальну проблему поширення такого важкого захворювання.
Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Це дійсно серйозне захворювання.
Існує кілька головних причин розвитку гепатиту: віруси гепатиту, деякі інфекційні захворювання, токсичні речовини (алкоголь, деякі наркотичні препарати), медикаменти, аутоімунні захворювання.
Гепатит є одним з найбільш серйозних і поширених інфекційних станів з можливістю викликати спалахи і приводити до епідемічного поширення захворювання. Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки у мільйонів людей і є однією з головних причин цирозу та раку печінки.
Симптоми гепатиту залежать від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму, гостра інфекція може мати як безсимптомний перебіг, так і незначні клінічні прояви. Звісно, що точний результат може дати лише лабораторний аналіз.
Виділяють найбільш поширені прояви гепатитів: виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія; нудота, блювання, діарея, болі в животі; зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу; пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер; підвищення температури тіла.
У сучасному світі повинні ретельно слідкувати за власним здоров’ям. Вчасна діагностика та лікування гепатиту може допомогти уникнути небажаних наслідків хвороби.
Шляхи передавання вірусу гепатиту залежать від його типу. Так, шлях передавання вірусів гепатиту А та Е можливе, скажімо, у сім’ях через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для членів родини. Натомість інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму, переважно кров.

Шляхи інфікування:
- переливання інфікованої крові або її компонентів;
- вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально;
- інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр тощо);
- вертикальне передавання від матері до дитини (стосується більше вірусного гепатиту В);
- побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);
- статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.
Аби вберегтися від інфікування, варто дотримуватися простих правил. Найголовніше з них – це посилена увага до стерильності та чистоти.
Ніколи не соромтесь запитувати про стерильність обробки інструментів чи то у стоматолога, чи то у манікюрному салоні. Пам’ятайте, що ви маєте право дбати про своє здоров’я і перед тим, як отримати послуги ви повинні бути впевненими у безпеці.
Не легковажте і пам’ятайте, що близько 1 мільйона щорічних смертельних випадків обумовлено вірусними гепатитами, кожна третя людина у світі інфіковані вірусом гепатиту В, а кожен дванадцятий живе з хронічною інфекцією гепатиту В або С.
Найбільшою небезпекою є те, що більшість інфікованих не підозрюють про свій позитивний статус і не знають, що передають небезпечну інфекцію іншим. Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, дотримуйтеся правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.
Про те, що ефективним способом вберегтися від вірусного гепатиту В і D є вакцинація. Вакцинуватися від гепатиту В можна в будь-якому віці.
На жаль, наразі не існує вакцини проти вірусного гепатиту С, тому рекомендовано такі засоби профілактики:
- застосування бар’єрних контрацептивів;
- користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
- користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
- користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).

Варто наголосити, що працівник сфери охорони здоров’я або працівник іншої сфери, який потенційно контактує з кров’ю перебувають у групі підвищеного ризику!
Згідно зі статистикою за 12 місяців 2019 року в Україні на вірусний гепатит хворіє 12 615 осіб. В тому числі на гострий гепати В – 1 311, гострий гепатит С – 473 особи.