Учора, 20 липня, відбулося засідання Головної Управи Українського лікарського товариства у Львові в умовах карантину. Вкотре засідання провели у форматі ZOOM-конференції.
У засіданні взяли участь запрошені гості: народний депутат України Олег Синютка, президент Ізби Лікарської м. Жешув (Польща) Войцех Домка, заступник голови правління ВУЛТ, голова правління Одеської крайової організації Микола Тищук.

Одним із головних питань порядку денного засідання Головної Управи було обговорення проєкту Закону №2445д «Про самоврядування медичних професій в Україні».

Як зазначив голова Українського лікарського товариства у Львові Олег Дуда, ще у грудні минулого року Головна Управа УЛТ у Львові зверталася до ВРУ та профільний комітет із своїми рекомендаціями, а також зверталася зі своїми намірами долучити представників до робочої групи, щодо напрацювання цього проєкту Закону.

«Нас у робочу групу не включили. Було кілька питань, які суттєво нас турбують. Зараз ми бачимо у цьому законопроєкті, що зауваження, на які ми вказували, не були враховані. Одне із головних – це те, що самоврядування в медичній професії має поділ, тобто окремі самоврядні палати для лікарів-спеціалістів, для лікарів сімейної медицини, стоматологів, фармацевтів та медичних сестер. Ми розуміємо, що окремі палати для медсестер та фармацевтів – це нормально, це європейський досвід. Однак, ми не розуміємо, як можна зробити дві окремі палати для сімейних лікарів і лікарів-спеціалістів. Вони мають бути разом, адже це є практично однакове навчання, це спільні підвищення кваліфікації і досвіду, лікування одних і тих самих пацієнтів. Ми вже маємо серйозне розмежування між лікарями сімейної медицини та лікарями вторинної і третинної ланки в тому, що вони раніше вступили у реформу, мають інше фінансування і зараз посилювати цей конфлікт ще й різними палатами – це просто неймовірно», – сказав Олег Дуда.
Він також додав: «Ми подавали правку щодо оплати державою ведення реєстру лікарів. Реєстри лікарів, в першу чергу, потрібні державі, а не самоврядній організації, яка буде жити із своїх внесків. Такі речі у європейських країнах фінансуються державою. Також нас хвилює утворення, ініціація зборів та проведення першого голосування, де будуть проводити вибори в палату, чи в товариство. Там мають бути задіяні народні депутати, функціонери департаментів, громадські організації. Ми маємо свою історію і Львівська лікарська палата була однією з перших на теренах сучасної України, тому, власне, у нас є досвід в цьому напрямку. Наше Українське лікарське товариство у Львові є дуже подібне на палату. Зараз ми громадська організація, але робота наших комісій, усі наші вибори дуже подібні на процеси, які мають відбуватися у палаті. Звісно, що питання є і щодо назви. Напевно нам ближче не «палата», а все ж «товариство».
Олег Дуда наголосив, що Закон цей дуже потрібний і лікарі це розуміють, але вони не хочуть залишатися осторонь цих процесів.
«Ми не хочемо бути осторонь. Ми хочемо працювати і зробити так, щоб цей Закон відповідав нормам європейської спільноти і лікарі працювали в рамках європейських цінностей», – наголосив Олег Дуда.

Перед присутніми виступив президент Ізби Лікарської м. Жешув (Польща) Войцех Домка, який поділився з українськими колегами успішним досвідом Польщі. Він зазначив, що одна монолітна палата краща ніж декілька різних.
Заступник голови правління ВУЛТ, голова правління Одеської крайової організації, Микола Тищук наголосив, що, на жаль, при написанні Законопроєкту успішний європейський досвід не використали.
«На жаль, досвід не використали у тій законодавчій ініціативі з якою ми зараз змагаємося. Вона є нездалою. Розподіл лікарів – це принципова засаднича помилка. У нас є дух лікарського самоврядування. Організація має бути одна, з єдиним етичним кодексом та одним реєстром. Ми пропонували комітету Законопроєкт, але були прийняті інші пропозиції. У підсумку нам пропонують самоврядування медичних професій і не у вдалому його варіанті», – сказав Микола Тищук.
Народний депутат України Олег Синютка, який вислухав учасників засідання, висловив подяку медичним працівникам за їхній вагомий внесок у боротьбу з пандемією COVID-19. Він також наголосив, що його надзвичайно турбують проблеми медичної галузі в Україні.
«Розумію, що потрібно робити, аби самоврядування стало дієвим механізмом. Потрібно мати Законопроєкт, який відповідає потребам лікарів. Тут важлива єдність позицій, тому на початку вересня добре було б мати той Законопроєкт, який відповідатиме потребам лікарів і своєю чергою дасть можливість людям отримувати якісну медичну допомогу», – сказав Олег Синютка.

Члени Головної Управи УЛТ у Львові разом із колегами працюватимуть над проблемними питаннями, які їх тривожать, аби подати свої пропозиції.
Нардеп запевнив у своїй підтримці щодо відстоювання інтересів медичної спільноти.

Серед інших питань, як обговорили на засіданні Головної Управи також було питання підписання колективних договорів у закладах охорони здоров’я. Обговорення правових можливостей участі УЛТ, як сторони в укладанні колективних договорів та угод.
Також на засіданні обговорили публічну заяву Головної Управи щодо захисту української мови.