Українське лікарське товариство у Львові закликає припинити наступ на українську мову в Україні
Заява
Головна Управа Українського лікарського товариства у Львові висловлює занепокоєння з приводу намагання здійснити черговий наступ на українську мову в Україні.
Йдеться про законопроєкт №2362 народного депутата від «Слуги народу» Максима Бужанського, який полягає у скасуванні частини закону про мови, яка вимагає перехід учнів 5-11 класів російськомовних шкіл на українську мову навчання з 1 вересня 2020 року.
Цей документ наробив багато галасу в суспільстві та викликав серйозне занепокоєння в експертному середовищі. Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь відкрито виступив проти законопроєкту Бужанського, який може скасувати норму про 80% навчання у школах українською мовою. Окрім того проєкт закону дозволяє і після 2023 року викладати 40-60% предметів російською мовою у 5-11 класах з навчанням мовою меншин. Варто зауважити, що МОН не підтримує законопроєкт, оскільки він суперечить цілям освітньої реформи, а також потребує 56 мільйонів гривень видатків з держбюджету.
Нас щиро дивує, що у такий непростий для України час, коли в країні вже шостий рік точиться війна, а медичні працівники намагаються протистояти пандемії COVID-19, на розгляд українського парламенту виносять такий дражливий для громадськості законопроєкт.
Ми, українські лікарі, висловлюємо занепокоєння тривожною тенденцією наступу на українську мову з боку окремих нардепів. Українське лікарське товариство у Львові завжди відстоювало українські традиції, культурні та наукові здобутки.
Хочемо нагадати, що боротьба за українську мову активно точилася й сто років тому. Ще від витоків Українського лікарського товариства у Львові українським лікарям доводилося відстоювати право розмовляти рідною мовою. Відомий в Галичині доктор Євген Озаркевич – один із заcновників новітньої української медицини, перший голова УЛТ у Львові, боровся за впровадження української мови викладання для майбутніх лікарів. Євген Озаркевич вперше в нашій історії почав творити українською мовою медичну науку. Тоді, як і тепер, мова для українських лікарів мала значення!
Становлення української мови на гідних позиціях пройшло важкий шлях заборон і масових репресій. Усі сфери життя в Україні піддалися насильній русифікації. Наслідком саме цієї русифікаторської політики стала анексія Криму та війна на Донбасі. буде зайвим нагадувати, що за словами президента-агресора Володимир Путіна «Росія там, де лунає російська мова». Саме надумані «ущемленні російськомовних» стали причиною початку багатьох загарбницьких воєн, які вела Росія.
Викликає подив той факт, що у момент, коли з’явилися сприятливі умови для становлення та утвердження української мови в Україні, її знову намагаються ущемити, заборонити, зробити мовою меншості.
Звертаємося до усієї лікарської спільноти і закликаємо рішуче засудити усі законотворчі ініціативи, які покликані підривати засади української мови та державності.
Також звертаємося до Львівської обласної та міської ради з проханням відреагувати на озвучені та виступити на захист української мови.
З повагою Голова Українського лікарського товариства у Львові Олег Дуда