Аутизм не може бути наслідком вакцинації чи певної хвороби і не виникає через неправильне виховання❗️
2 квітня – #Всесвітній_день_поширення_інформації_про_аутизм
Що треба знати про аутизм?
✔️Аутизм (розлади аутистичного спектру (РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Його неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати і адаптувати людину до соціального життя.
✔️Розлади аутистичного спектру починаються у дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші п’ять років життя.
✔️Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно значно більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому. Такі діти проявляють здібності – іноді просто геніальні – до малювання, музики, конструювання, математики тощо. При цьому інші сфери життя не будуть цікавити дитину.
✔️Є багато факторів, які підвищують вірогідність появи у дитини РАС, в тому числі фактори навколишнього середовища і генетики. Але точно відомо, що вакцинація в принципі і зокрема вакцинація проти кору не можуть бути причиною розвитку аутизму у дітей.
✔️Розлади аутистичного спектру – це генетичне порушення. Ураження мозку відбувається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку плода.
✔️За оцінками ВООЗ, 1 дитина зі 160 має якийсь із розладів аутистичного спектру. Загалом у світі нараховується 2 мільйони 400 тисяч таких людей.
✔️В Україні з 2008 по 2013 рік, за даними МОЗ, захворюваність на розлади зі спектру аутизму зросла в 3,8 раза, з 2,4 до 9,1 на 100 000 дитячого населення. Причому аутизм у чотири рази частіше вражає хлопчиків, ніж дівчаток
❗️ На що слід звернути увагу батькам
✔️Мова
Частина дітей не розмовляє зовсім, інші відстають від своїх однолітків у мовному розвитку: дитина у 12 місяців не аґукає, не виявляє активно радості при наближенні мами або когось із близьких; видає одні й ті ж звуки.
✔️Відсутність емоційного контакту з людьми
Малюки не дивляться людям в очі, не тягнуться до батьків на руки, не посміхаються, часто чинять опір спробам взяти їх на руки, приголубити.
✔️Усамітнення
Дитина з аутизмом відчуває сильний дискомфорт серед інших людей, а з часом – тривогу. Вони не завжди грають з однолітками, не розуміють емоцій інших людей і тому віддають перевагу усамітненню, яке захищає їх від сильних переживань з приводу складнощів спілкування.
✔️Агресія
Будь-яка невдача може викликати у дитини спалах гніву, спровокувати істерику, фізичну атаку. Агресія у дітей-аутистів може бути спрямована на інших і на самих себе, останнє зафіксовано у 30% хворих.
✔️Слабкий інтерес до іграшок
Наприклад, дитина не катає машинку, а годинами крутить її колесо.
✔️Стереотипність поведінки, страх змін
Діти-аутисти схильні здійснювати одні й ті ж дії протягом довгого часу: повторювати одне і те ж слово, бігати по колу, розгойдуватися з боку в бік, дивитися на обертові об’єкти, вертіти щось тощо.
Люди з аутизмом відчувають потребу в спілкуванні. Їм завжди є що сказати, просто складно це зробити. Тому потрібно вчасно знайти альтернативний спосіб комунікації. Їм дуже потрібна наша допомога, підтримка і розуміння
За матеріалами центру громадського здоров’я