Українське лікарське товариство у Львові
Офіційний сайт
Українське лікарське товариство у Львові
  • Головна
  • УЛТ у Львові
    • Управа
    • Осередки товариства
      • м. Львів
      • Львівська область
    • Програма товариства
    • Статут
    • Історія товариства
    • Фото-архів 1992-2015 рр
  • Діяльність
    • Комісії товариства
    • Члени атестаційних комісій ДОЗ ЛОДА
    • Клуб імені Юрія Липи
    • Музей історії медицини Галичини ім. Мар’яна Панчишина
    • Програма лояльності
  • Членство
    • Почесні члени УЛТ у Львові
  • Лікарю
    • Юридичний захист
    • Етичний кодекс лікаря
    • Післядипломна освіта і атестація медичних працівників
    • Конференції
    • Конгреси
    • БФ “Лікарська скарбниця”
    • Опитування
  • Часопис Народне здоров’я
    • 2019 рік
    • 2018 рік
    • 2017 рік
    • 2016 рік
    • Архів 2010-2015 роки
  • Розсилка
  • Контакти
  • Home
  • Медицина
  • Охорона здоров'я
  • Україна
  • Здоров'я
  • У 2019 році новоутворення стали другою найчастішою причиною смерті українців: висновки з дослідження глобального тягаря хвороб

У 2019 році новоутворення стали другою найчастішою причиною смерті українців: висновки з дослідження глобального тягаря хвороб

22/01/2021 Leave a Comment Written by Дуда Олег
Поділитись

Рак є другою найпоширенішою причиною смерті після серцево-судинних захворювань у світі. Згідно з Висновками з дослідження Глобального тягаря захворювань, у 2019 році у світі новоутворення спричинили смерть понад 10 млн людей та склали 17,83% від загальної кількості смертей. 

В Україні новоутворення входять до основних 5 причин смерті українців і є другими найбільшими вбивцями українців. У національному масштабі з 1990 року смертність від новоутворень знизилася з 115 971 (18.6%) від загальної кількості смертей до 99 217 (14.1%) у 2019 році.

Рак трахеї, бронхів і легенів забирає найбільше життів чоловіків — 14 174 випадки, тоді як рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок і забрало 8 472 життя. 

Загалом найпоширеніші форми новоутворень серед чоловіків і жінок усіх вікових категорій, які мають найбільший тягар в Україні, ранжуються так:

ЧоловікиЖінки
1Рак трахеї, бронхів і легенівРак молочної залози
2Рак товстої і прямої кишкиРак товстої і прямої кишки
3Рак шлункуРак шлунку
4Рак простатиРак трахеї, бронхів і легень
5Рак підшлункової залозиРак яєчників
6Рак нирокРак підшлункової залози 
7Рак сечового міхураРак шийки матки
8Рак губи і ротової порожниниРак матки
9Рак стравоходуІнші злоякісні новоутворення
10Рак гортані Лейкемія

Українці втрачають понад 2,6 млн років здорового життя через новоутворення. Цей показник досить високий, порівняно з сусідніми країнами.

Приблизно третина випадків смерті від раку зумовлена п’ятьма основними джерелами ризику, пов’язаними з поведінкою і раціоном харчування. Це високий індекс маси тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну і вживання алкоголю.

Щоби вплинути на зменшення тягаря новоутворень в Україні, потрібно знизити дію основних факторів ризику серед населення, що призводять до передчасної смерті:

1. Тютюновий дим 

Вживання тютюну є головним фактором ризику появи раку. На нього припадає майже 22% випадків смерті від онкологічних недуг у світі. Куріння пов’язане з розвитком різних типів раку: легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите, пасивний вплив тютюнового диму може збільшити ризик виникнення раку легень.

2. Вживання алкоголю 

Вживання алкоголю є фактором ризику розвитку багатьох типів раку, як-то рак порожнини рота, глотки, гортані, стравоходу, печінки, ободової і прямої кишки і молочної залози. Ризик розвитку раку безпосередньо залежить від кількості вживаного алкоголю. Ризик розвитку деяких типів раку (наприклад, раку порожнини рота, глотки, гортані і стравоходу) у людей, що вживають алкоголь у великих обсягах, значно зростає, якщо водночас вони є завзятими курцями. Частки конкретних видів раку, зумовлених алкоголем, варіюються між чоловіками і жінками, що переважно пов’язане з відмінностями в середніх рівнях споживання. Так, наприклад, тягар ракових захворювань порожнини рота і ротової частини глотки, зумовлених алкоголем, становить у чоловіків 22%, а у жінок – 9%. Така ж різниця між статями існує і щодо ракових захворювань стравоходу і печінки.

3. Високий індекс маси тіла

Існує зв’язок між зайвою вагою та ожирінням і багатьма видами раку, такими як рак стравоходу, ободової і прямої кишки, молочної залози, слизової оболонки матки і нирок. 

Підтримувати здорову масу тіла можуть допомогти регулярні заняття спортом чи іншою фізичною активністю. Але для істотної користі необхідно щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин енергійної аеробної активності на тиждень. 

4. Погане харчування 

Повноцінний збалансований раціон може знизити ризик онкологічних захворювань, хоча переконливих даних щодо певних продуктів, які допомагають у профілактиці раку, немає. 

Вживання в їжу у великих кількостях фруктів і овочів може мати захисний ефект від багатьох ракових захворювань. І навпаки, надмірне споживання червоного м’яса і м’ясних консервів може бути пов’язано з підвищеним ризиком розвитку колоректального раку. Крім того, здорове харчування, що сприяє профілактиці ракових захворювань, обумовлених харчуванням, знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

До прикладу, жінки, які дотримуються середземноморської дієти із додаванням оливкової олії та горіхів, можуть зменшити ризик раку молочної залози. Ця дієта включає значну кількість рослинних продуктів: фруктів, овочів, цільнозернових, бобових та горіхів.

5. Високий рівень глюкози 

Люди з діабетом мають значно вищий ризик розвитку багатьох видів раку. Зв’язок між діабетом та деякими видами раку частково може бути зумовлений ​​спільними факторами ризику між цими двома захворюваннями, такими як ожиріння, погане харчування та низька фізична активність.

Так, цукровий діабет (2 типу, насамперед) спричиняє підвищений ризик таких видів раку, як рак печінки, підшлункової залози, ендометрія, товстої і прямої кишки, молочної залози, сечового міхура.

6. Незахищений секс 

Незахищений секс створює ризики зараження інфекцією, котра передається статевим шляхом. Зокрема, люди, які живуть з ВІЛ або хворі на СНІД, мають вищий ризик появи раку анусу, печінки та легень. Вірус папіломи людини найчастіше асоціюється із раком шийки матки, також він може підвищити ризик виникнення раку анусу, пеніса, горла, вульви та піхви. Уникання ризикованої поведінки може бути ефективною тактикою для запобігання інфекцій, що збільшують ймовірність розвитку онкозахворювань.

7. Виробничі ризики 

Більше 40 речовин, сумішей та обставин впливу на робочих місцях є канцерогенними для людей. Дослідження доводять, що такі канцерогени можуть стати причиною раку легенів, сечового міхура, гортані і шкіри, а також лейкемії і раку носоглотки. Мезотеліома (рак плеври або грудної порожнини) значною мірою зумовлена ​​впливом азбесту.

Професійні ракові захворювання сконцентровані серед конкретних груп працюючого населення, для яких ризик розвитку певної форми раку може бути значно вище, ніж для загального населення. Близько 20-30% чоловічого і 5-20% жіночого населення у працездатному віці (15-64 років) можуть зазнавати впливу легеневих канцерогенів протягом свого робочого життя, що призводить приблизно до 10% всіх ракових захворювань легенів в світі. Близько 2% випадків лейкемії в світі зумовлені ризиками на робочих місцях.

8. Забруднене повітря 

Забруднення повітря, води і ґрунту канцерогенними хімічними речовинами призводить до 1-4% всіх ракових захворювань. Канцерогенні хімічні речовини в навколишньому середовищі можуть впливати через питну воду або забруднене повітря всередині приміщень і атмосферному повітрі. Канцерогенні речовини впливають також і через харчові продукти, забруднені такими хімічними речовинами, як афлатоксини або діоксини. Забруднення повітря всередині приміщень в результаті спалювання в печах вугілля подвоює ризик розвитку раку легенів, особливо серед жінок, які не курять. У всьому світі повітря всередині приміщень, забруднене в результаті спалювання вугілля в домашніх печах, призводить приблизно до 1,5% всіх випадків смерті від раку легенів. 

9. Інші виробничі ризики 

Опромінення радоном та продуктами його розпаду збільшує ризики виникнення онкологічних захворювань. Радон є другою найпоширенішою причиною раку легень після куріння. Але радон і продукти його розпаду вражають не тільки легені людини. З’ясовано, що газ негативно впливає на імунні, статеві та кровотворні клітини. З ґрунту радон потрапляє в повітря приміщень. Як наслідок, його концентрація може підвищуватися (особливо в підвалах і на перших поверхах). Також радон може призвести до лейкемії, особливо у дітей.

10. Вживання наркотиків

Така ризикована поведінка, як вживання наркотиків, може стати причиною розвитку онкологічних захворювань, зокрема через ризик інфікування ВІЛ, а також гепатитами В та С, що підвищує ризик появи раку печінки. 

Уважне ставлення до власного здоров’я і зменшення факторів ризику істотно знижують імовірність захворювання на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування і допоможе покращити самопочуття.

Про дослідження:

Міжнародне дослідження тягаря хвороб (Global Burden of Disease — GBD) вимірює тягар проблем здоров’я серед населення в 195 країнах, включно з Україною. Це найповніше порівняльне дослідження з питань охорони здоров’я, яке охоплює 286 причин смерті, 369 захворювань та травм та 87 факторів ризику у 204 країнах та територіях, починаючи з 1990 року. Дослідження є систематичним науковим зусиллям кількісної оцінки втрати здоров’я від хвороб, травм і ризиків за віком, статтю в часовій динаміці. Координується Інститутом метрики та оцінки здоров’я при Університеті Вашингтону (Institute for Health Metrics and Evaluation — IHME).

Інформація – Центр громадського здоров’я МОЗ України.

Залишити коментар

коментарів залишено

Facebook
Twitter
Google+
LinkedIn
Post Views: 215
Здоров'я, Медицина, Охорона здоров'я, Україна
Нагороджений Орденом Святого Пантелеймона медпрацівник передав 10 тис грн на потреби онкохворих дітей
Відбулося засідання Головної Ради СФУЛТ

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Facebook

Юридичний захист УЛТ

АНОНСИ

УВАГА

banner




Про УЛТ

Новини ВУЛТ

RSS Error: WP HTTP Error: cURL error 56: Recv failure: Connection reset by peer

Медичний часопис

Untitled-1

Новини ЛНМУ ім. Д. Галицького

Відбувся випуск провізорів заочної форми навчання
До Міжнародного дня рідної мови кафедра українознавства організувала заходи з вітчизняними та іноземними студентами
У ЛНМУ ім. Данила Галицького відбувся День відкритих дверей
Студент нашого Університету виборов призове місце на відкритому чемпіонаті Львівської області з гірськолижного спорту
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ДАНИЛА ГАЛИЦЬКОГО ЗАПРОШУЄ НА ДЕНЬ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ

Інформація від партнерів

iconart

Опитування

Опитування

Увага: можливий вибір більш, ніж однієї відповіді, повторного переголосування та коментування під опитуванням!

Пропозиції та відгуки

Увага: можливий вибір більш, ніж однієї відповіді, повторного переголосування, додавання власного варіанту в коментарях під опитуванням!

Допомогти музею

0_5ba9f_996cf68e_orig

Музей історії медицини Галичини з вдячністю прийме в подарунок старовинні речі медичного призначення.

Адреса: м.Львів,
вул.Кармелюка, 3,
тел. +38(0322)76-97-98,
факс 76-78-35
e-mail: ult1910©gmail.com

Календар новин

Березень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лют    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Світова Федерація Українських Лікарських Товариств - СФУЛТ

Категорії статей

  • ASFUDS
  • UMANA
  • Інше
  • Історія
  • Благочинність
  • Війна
  • ВУЛТ
  • ДОЗ
  • Етика
  • Заходи
  • Здоров'я
  • Культура
  • ЛНМУ
  • Львів
  • Майдан
  • Медицина
  • Медичне право
  • МОЗ
  • Наука
  • Національна Лікарська Рада
  • НТШ
  • Охорона здоров'я
  • Політика
  • Польща
  • Право
  • Релігія
  • Самоврядування
  • Спорт
  • СФУЛТ
  • Україна
  • УЛТ
  • УЛТПА
  • Управління
  • Фармація

Теги

ASFUDS Ігор Герич ВУЛТ Всеукраїнське Лікарське Товариство ДОЗ ЛОДА Департамент охорони здоров'я при ЛОДА Конгрес ЛНМУ Львів Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького МОЗ Маланка Міністерство охорони здоров’я Народне здоров'я Одеса Орден Святого Пантелеймона Польща СКУ СФУЛТ Самоврядування УКУ УЛТ Україна Українське Лікарське Товариство у Львові війна день медика екстрена медична допомога забіг засідання здоров'я конференція лікарі медицина освіта політика право радіологія спорт тренінг управа управління форум хірургія школа історія
Погода
Погода у Львові

вологість:

тиск:

вітер:

Погода у Кременчуці Погода у Мелітополі 

Посилання

sfult umla lmr2 moz guoz lmr loda profspilka hirurglo
УЛТ 2015 ©. Розробка та адміністрування: Мицик Ю., програмування: Чупіль М. Всі права захищено, при використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.