Сьогодні, 31 січня, у Музеї історії медицини Галичини імені Мар’яна Панчишина відкрилася виставка присвячена 100-річчю славетного українського лікаря, доктора медичних наук, професора
Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Юліана Ілліча Децика.
Виставка наповнена цікавим матеріалом – фотографіями, літературою, його працями, особистими речами професора, які були надані його родиною.
Як розповів автор виставки, завідувач Музею Олександр Канчалаба, представлені експонати розповідають про життєвий та професійний шлях лікаря.
«Він розпочав навчання у 1938 році у Львівському університету на математично-природничому факультеті, який у 1939 році він залишив, адже тоді відкривався медичний інститут. Українці отримали можливість навчатися медицині, а у навчальних закладах зазвучала українська мова. До цього часу, переважала польська. Це був спірний період, адже на нашу землю прийшла радянська влада і зробила такий жест доброї волі, аби прихилити до себе населення, а потім розпочалися жорстокі репресії», – пояснив Олександр Канчалаба.
На виставці можна побачити світлини 40-х років.
«Під час німецького окупації діяли державні медичні фахові курси. За цей період також збереглися фотографії. Юліан Децик був також учнем Мар’яна Панчишина, який тоді керував терапевтичною кафедрою. Свою кваліфікацію професор Децик здобував також у лікарні Самбора», – зазначив Олександр Канчалаба.
Серед світлин і особисті подружні фото датовані 1947 роком. Також на виставці можна побачити його особисті речі – лікарську валізку та набір інструментів.
Під час відкриття експозиції були присутні члени Українського лікарського товариства у Львові, науковці, колеги та учні професора Юліана Децика.
Голова Українського лікарського товариства у Львові Олег Дуда наголосив, що постать професора для усіх лікарів є вагомою.

«Для нас, членів Українського лікарського товариства у Львові, є знаковим те, що професор Юліан Децик був і залишається почесним членом лікарського товариства. Ми високо оцінюємо і шануємо його здобутки. Толерантність, фаховість та увага до пацієнтів, яку проявляв професор Децик, є прикладом для усіх лікарів. Він виховав цілу плеяду лікарів та науковців. Ми пишаємося тим, що у нас, на базі Українського лікарського товариства у Львові, відбуваються такі події. Приємно, що ми можемо оглянути виставку та згадати цю непересічну людину», – сказав Олег Дуда.

Доктор медичних наук, професор Борис Білинський поділився своїми спогадами про професора Юліана Децика:
«Століття це дуже цікава дата, адже це вже історія. Через сто років можна побачити і осягнути суть людини. Час змиває усе – залишається тільки основне. Я на 13 років молодший від Юліана Децика. Ми були у дуже добрих стосунках. Це був складний час. Він був сином іконописця і завжди радив церкви у які варто поїхати, бо там його тато робив іконостаси. Звичайно, у ті часи було не прийнято говорити про такі речі.
Хочу наголосити на тому, що це був дуже талановитий лікар. Я працював хірургом і дуже шанував його, як терапевта. Часто навіть звертався до нього за порадою. Він зробив дуже багато. З ним я не боявся говорити на будь-яку тему. У ті часи так відверто можна було говорити далеко не з усіма. Пам’ятаймо про нього!».
Від імені ректорату Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького виступив професор Ігор Держко. Він пригадав, яке враження на нього, як на студента справив професор Децик.

«Молоді студенти, які вчилися в українській школі українською мовою стають першокурсниками, а половина викладачів викладає російською. Ми відчули систему протистояння двох ідеологій, систему яка пробувала задушити національну ідею. І тут, на другому курсі професор Децик прийшов читати нам лекцію українською мовою. Його лекції конспектували навіть ті, хто не дуже полюбляв це робити», – розповів Ігор Держко.
У теплій атмосфері присутні переглядали фото та ділилися спогадами про видатного українського лікаря та вчителя – Юліана Децика.
Додамо, що виставка діятиме у Музеї історії медицини Галичини імені Мар’яна Панчишина два місяці.
Також 26 березня о 14:00 відбудеться урочиста академія присвячена пам’яті вчителя, професора, доктора медичних наук, заслуженого діяча науки Юліана Децика.
Нагадаємо, що раніше в Музеї історії медицини Галичини імені Мар’яна Панчишина відкрилася виставка присвячена 100-річчю видання науково-станового органу Українського лікарського товариства у Львові.